Porady techniczne

Jak wybrać grubość styropianu?


Poza ceną i parametrami styropianu warto również zwrócić uwagę na jego grubość. Odpowiednia grubość warstwy ocieplenia jest zależna od miejsca ocieplenia czy materiału, z którego wykonane są ściany ocieplanego budynku. O doborze grubości styropianu do materiału, z którego wykonana jest ściana, pisaliśmy w poprzednim artykule. Natomiast jeśli chodzi o ocieplanie różnych fragmentów domu to:

 • do ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji używa się najczęściej styropianu: 12 cm - 15 cm;
 • do ocieplenia podłóg (w kilku warstwach sumarycznie): 10 cm - 15 cm;
 • do ocieplenia dachu nachylonego: 15 cm - 25 cm;
 • do ocieplenia dachu płaskiego: 25 cm - 30 cm;
 • do ocieplenia stropodachów: 20 cm - 25 cm;
 • do ocieplenia stropów: 5 cm;
 • do ocieplenia fundamentów i piwnic: 8 cm - 12 cm;
 • w przypadku deskowań "traconych": 25 cm - 30 cm.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu?


Często, zanim zdecydujemy się za zakup styropianu, szukamy informacji, które mogłyby nam pomóc w jego wyborze. Do najważniejszych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać, należą: jaką część domu chcemy ocieplać, jaką grubość styropianu powinniśmy wybrać, jakie paramenty styropianu są najistotniejsze? Należy pamiętać, że wybór styropianu to często decyzja na całe życie. Dlatego też nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na cenę, ale również na jego parametry techniczne. Właściwie ocieplony dom pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, nawet do 20%.

Przy zakupie styropianu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • dokumentację, oznakowanie oraz wagę styropianu;
 • współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ);
 • jakość styropianu (m.in. spoistość płyt styropianowych, równość płyt, ilość ścinki);
 • zastosowanie styropianu;
 • renoma i opinia o producencie styropianu;
 • cena styropianu.

 

 

Jak dobrać grubość styropianu do materiału, z którego wykonana jest ściana?


Do najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian konstrukcyjnych budynku należy ceramika, gips, gazobeton, bloczki silikatowe i keramzytobeton. Wybór materiału budowlanego zależy od planowanego rodzaju ściany, od podłoża na którym usadowiony ma być budynek (np. czy jest to teren podmokły lub górzysty) oraz planowanych kosztów budowy. Odpowiedni dobór grubości styropianu wpływa na właściwą izolację termiczną oraz akustyczną budynku. Wybór odpowiednich materiałów powinien być przemyślany już na etapie projektu budowlanego.

Gazobeton

Gazobeton jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, co pozwala na wykonanie ścian jednowarstwowych o współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 W /(m2•K). Materiał ten jest ponadto wytrzymały na ściskanie i łatwy w obróbce. Do jego wad należy jednak duże pochłanianie wilgoci, co może prowadzić do zamarzania i w konsekwencji do kruszenia bloczków. Grubsza warstwa izolacyjna ze styropianu nie jest konieczna, wystarczy warstwa około 12 cm.

Cegła, pustaki, ceramika poryzowana

Materiały ceramiczne powstają z gliny i są popularnym materiałem stosowanym przy budowie domów jednorodzinnych. Cechują się solidnością i trwałością, to jednak czyni je trudnymi w obróbce. Właściwe ułożenie materiałów ceramicznych przyczynia się do poprawy izolacji cieplnej i akustycznej. Najczęściej materiały te wykorzystywane są do budowy ścian warstwowych, które zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną. W przypadku ceramiki poryzowanej nie wymaga się wykorzystywania grubej izolacji termicznej ze styropianu - maksymalnie do 10 cm.

Bloczki silikatowe

Bloczki silikatowe (wapienno-piaskowe) to najczęściej stosowany materiał budowlany, jeśli chodzi o wznoszenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków. Jest to związane z ich stosunkowo niską ceną. Współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału jest dość duży, więc trzeba zadbać o solidne docieplenie ze styropianu. Wadą tego materiału jest to, że nie można z niego wznosić ścian jednowarstwowych. Do jego zalet zaliczyć jednak można długie utrzymywanie ciepła wewnątrz nagrzanego budynku oraz dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem jest również to, że znakomicie nadają się do izolacji akustycznej, dzięki doskonałym parametrom tłumienia dźwięków. Do izolacji bloczków silikatowych wykorzystuje się najczęściej styropian o grubości 15 cm.

Keramzytobeton

Keramzytobeton to materiał lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć. Cechuje się dobrą paroprzepuszczalnością i dużą odpornością na grzyby i pleśnie. Wyroby z tego tworzywa (bloczki i pustaki) mają kolor szary lub różowoceglasty i stanowią dobrą izolację akustyczną. Do zalet keramzytobetonu można również zaliczyć łatwość obróbki, jest on materiałem lekkim i łatwo się go tnie. Wadą produktu jest mała nasiąkliwość. W praktyce wykonanie ściany jednowarstwowej z pustaków lub bloczków z keramzytobetonu jest niezwykle trudne, wymaga m.in. stosowania tzw. zapraw ciepłochronnych. Optymalne ocieplenie styropianem ścian z keramzytobetonu to 12 cm - 15 cm.